Lányok Napja tudományos pályaválasztási fesztivál

A Nők a Tudományban Egyesület minden évben megrendezi a Lányok Napját, amely a tudományos és technológiai pályák népszerűsítéséért létrejött tudományos fesztivál.

Ezen a napon 44 különböző helyszínen és programmal egy időben, azonos módszertannal zajló fesztivál keretében sokféle KFI intézmény és cég, a nagyvállalattól a kisvállalatokig, valamint egyetem, kutatóintézet fogadja a fiatal lányokat, hogy beavassák őket a műszaki és természettudományok gyakorlati alkalmazásaiba, bemutatva, hogy az iskolában tanultak milyen széles körben vannak jelen az iparban és a fejlesztésben.

Eddig 18 577 lányt láttunk vendégül a rendezvényünkön és tettük érdekesebbé számukra a tudományos, fejlesztői pályákat.

“Lányok Napja” tudományos pályaorientációs fesztivál célja 13. éve, hogy a lányoknak táguljon a munka világáról alkotott képük, és ezáltal megerősödjön önbizalmuk és képességeikbe vetett hitük. Hosszabb távon az akció célkitűzése, hogy elősegítse a karrierválasztás jelen trendjének megfordulását a lányok körében, és a lányok új foglalkoztatási területeket hódítsanak, növelje lányok arányát az MTMI képzéseken, ennek következményeként pedig a nők arányát az MTMI pályákon. A Lányok Napja elsősorban egy pályaorientációs fesztivál, amely a sztereotípiák hatását ellensúlyozza, és mutatja be ezeket a pályákat, mint lehetséges és vonzó pályaválasztást középiskolás és általános iskolás lányok számára. De nem csak a lányok gondolkodását formálja a program szélesebb körben, a résztvevő fogadóhelyek, a szülők és tanárok illetve a szélesebb közönség körében is figyelemfelhívó, szemléletformáló a kezdeményezés.

A program hatása a célcsoportra

Az előző évekhez képest még jobb megítélése volt a napnak: 58,7% értékelte úgy, hogy „Szuper volt”.

A megkérdezett lányok több mint 78%-a el tudja képzelni, hogy a jövőben MTMI területen dolgozzon.

Ami a továbbtanulási terveket illeti, a legnépszerűbb irány idén is a műszaki képzésterület (277 említés). A második leggyakrabban említett terület esetében változás tapasztalható az előző évhez képest – míg tavaly az informatika volt a második leggyakrabban választott képzésterület, addig ez idén az orvos- és egészségtudományi (276 említés). Sőt, mivel csak eggyel kevesebb említést kapott a műszakinál, mondhatjuk, hogy megosztott első helyen van. Mögöttük következik a természettudomány és a gazdaságtudomány (246 és 245 említés), és utánuk következik az informatika 209 említéssel. Fontos megjegyezni, hogy az általános továbbtanulási adatoknál jóval pozitívabbak ezek a számok: statiszták szerint 20% alatt van a lányok aránya az MTMI szakokon.

Kíváncsiak voltuk arra is, mi a lányok benyomása arról, hogy miért jöttek el az eseményre. A legfontosabb ok, hogy érdekes a program a számukra (946 említés). Messze ez a legfontosabb szempont. Vagyis a programok színessége, izgalmas volta továbbra is elengedhetetlen feltétele az esemény sikerének. Emellett hatással van még a kortársak érdeklődése „Barátnőim, osztálytársaim is jöttek” (543 említés). Illetve sokan jönnek egészen konkrét érdeklődéssel az adott fogadóintézményhez: “Szerettem volna megismerni a céget, egyetemet” (504 említés). A tavalyi válaszadók esetében ez kevésbé volt jellemző.

Lányok Napja számokban

  • 2023. október 17-én összesen 423 résztvevő vett részt,
  • 150+ oktatási intézményből országszerte és határon túlról is,
  • 19 vállalat, oktatási intézmény és kutatóintézet részvételével és közreműködésével
  • 8 óra motiváló programmal.

 

  • 2024. április 25-én összesen 2354 résztvevő vett részt,
  • 361 oktatási intézményből országszerte és határon túlról is,
  • 89 városból,
  • 44 vállalat, oktatási intézmény és kutatóintézet vállalta a részvételt,
  • 70 programmal, amelyeknél 325 munkatárs vett részt a programok kitalálásában, megvalósításában.

Képgaléria

A program a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával valósul meg a „Lányok Napja tudományos pályaválasztási fesztivál” című, az NTP-TSZMT-M-23-0012 számú pályázat keretében 2023. július 1. és 2024. augusztus 31. közötti időszakban.
Pályázati összeg: 10.000.000 Ft