Szabad a pálya címmel indítottunk kétéves oktatási projektet azért, hogy a nemi sztereotípiákat lebontva lehetőséget teremtsünk a fiataloknak arra, hogy nemüktől függetlenül olyan pályát válasszanak, amit szeretnének.

Mit érdemes tudni a projektről?

A nemi alapú diszkrimináció, az oktatás és szakmák közötti szegregáció, csakúgy, mint a pályaválasztással kapcsolatos nemi alapú elvárások azt eredményezik, hogy a politikai és gazdasági döntéshozatalban még mindig nagyon alacsony a nők aránya. Ezzel szemben az alulfizetett vagy fizetetlen oktatáshoz, gondozáshoz és gondoskodáshoz kapcsolótó munkákat még mindig elsősorban a nők látják el. Mindezek ahhoz vezetnek, hogy a nők fizetése átlagosan jelentősen alacsonyabb, mint a férfiaké, ami anyagi kiszolgáltatottságot és az elszegényedés fokozott kockázatát eredményezi. Az Európai Unió tagállamai közül Magyarország rendelkezik a legalacsonyabb pontszámokkal a nemek közötti egyenlőséget mérő mutatókban.

A Szabad a pálya projekt az emberi jogi oktatás szemléletén keresztül veszi fel a küzdelmet a nemi elvárásokkal és sztereotípiákkal szemben.


A hagyományos nemi szerepekkel kapcsolatos narratívák hosszú távon is sikeresen megváltoztathatóak alternatív oktatási programokon keresztül, amelyek pedig később biztosíthatják a nemek közötti egyenlőséget az oktatásban, a foglalkoztatásban, a tudományos területeken, a politikai szférában és a közéleti vitákban.

A projekt célja, hogy tágítsa a fiatalok lehetőségeit a szakmaválasztásban, így elsődleges célcsoportunk a fiatalok és a velük kapcsolatban álló felnőttek. A projekt az oktatási rendszer három különböző szintjén (óvoda, általános iskola és középiskola) kínál alternatívákat, és elkíséri a fiatalokat a karrier-, egyetem- vagy szakmaválasztáshoz vezető útjukon.

A Szabad a pálya projekt a tanároknak, oktatóknak szóló tréningeken, iskolai workshopokon és a tanulóknak szervezett pályaorientációs programokon, valamint innovatív eszközökön (pl. játékalapú megoldások és e-learning) keresztül az alábbiakhoz járul hozzá:

  • a nemi alapú sztereotípiák megszüntetése,
  • a családhoz és otthonhoz kapcsolódó munkák egyenlő elosztása,
  • a korlátozó és káros nemi szerepek felülírása,
  • lehetőségteremtés a tanárok számára, a nemi alapú normák lebontására
  • a gyerekek és fiatalok támogatása a nemi sztereotípiák felismerésében és abban, hogy megtalálják azt a pályát, ami valóban érdekli őket a nemek közötti egyenlőség támogatása a politikai és gazdasági döntéshozatalban és a munkaerőpiac egészén.

Intézménylátogatások

0

intézmény

0

résztvevő


A program célja, hogy a pályaválasztás előtt álló középiskolás lányok tapasztalatot szerezzenek a jövő munkahelyeiről, bepillantást nyerhessenek a műszaki és természettudományok gyakorlati alkalmazásaiba, megismerhessék a STEM-szakmák (természettudományok, technológia, mérnöki tudományok, matematika) sokszínűségét és a jövőben rejlő lehetőségeket.

Kiderült egyebek mellett, hogy hogyan tölti munkanapját egy informatikus, matematikus, fizikus, vegyészmérnök, orvos, építőmérnök, gépészmérnök, környezetvédelmi mérnök vagy épp egy kutató.


“Nagyon hasznos volt belelátni a színfalak mögé, hogy egy gyógyszer kutatásnál mik mennek végbe, amikbe civilként nem nagyon láttam volna. Érdekes volt a szakmai része és kaptam hasznos tanácsot pályaválasztással kapcsolatban.”


“Már korábban is úgy gondoltam, hogy jó lenne kutatásokban részt venni. Ez a mai nap ebben csak megerősített.”


“Jó volt bepillantást nyerni abba, hogy hogyan is telik egy kutató napja. Nagyon izgalmas témákat ismertem meg részletesebben, és elgondolkodtató tudományos kérdésekkel találkoztam.”


“Tetszett hogy olyan dolgokat is megismertem, amikkel az iskolában nem találkozok. Alapból hasonló pályát terveztem magamnak és ez megerősített ebben.”

Nyári STEM táborok

0

STEM tábor

0

résztvevő


A „Szabad a pálya” projekt keretében 123 középiskolás lány csatlakozhatott a NaTE közösséghez, ahol társakra lelve fejlődhettek, és olyan ismereteket és készségeket sajátíthattak el, amelyek hasznosak az eredményes továbbtanuláshoz és a karrierépítéshez.

A táborok a STEM szakmákra összpontosítottak a gamifikáció, interaktív játékok, műhelymunkák, problémamegoldó gyakorlatok segítségével.

Az általános családi modellek és attitűdök vizsgálata, a szerepmodellekkel és példaképekkel való találkozások segítette a diákokat abban, hogy maguk mögött hagyják a társadalmi szokásokat és mintákat.


“Nagyon köszönöm, hogy itt lehettem, szuper programok voltak. Igazán élveztem az együtt töltött időt.”


“Sok új embert ismertem meg, nagyon jól éreztem magam és sok új dolgot tanultam.”


“Köszönöm, hogy teremtettetek egy ilyen lehetőséget ahol sokkal magabiztosabban látom már a jövőmet, és azt hogy mit is csináljak majd a következő években.”


“Nagyon jó volt a tábor felépítése és a társaság is elképesztően jó volt. A programok még úgy is maradéktalanul lekötöttek, hogy olyan témájúak voltak, ami előtte nem érdekelt.”


“Hajrá és így tovább, mert nekem ez a program kimondhatatlanul sokat segített. Szükség van arra, hogy inspiráló nők megismerjék egymást és akár példaképet találjanak.”

Tehetségprogramok – Nagyköveti program

0

Nagykövet

0

motiváló előadás

0

fős elérés


A program konkrét célja, hogy megerősítse a nemek közötti egyenlőség előmozdításának fontosságát a STEM-oktatásban és szakmában.

A program középpontjában a személyes fejlődés, kommunikációs készségek, innovációs készségek fejlesztése áll, beleértve a digitális készségeket is, nagy hangsúlyt kap a példaképekkel való találkozás is.

A programot eddig teljesítő 34 Nagykövet fő feladata, hogy felhívja kortársaik figyelmét a STEM-pályákra, tájékoztassa és példaképként támogassa őket. Eddig 23 motivációs előadás valósult meg.


“Köszönjük szépen ezt a csodás programot, nagyon hasznos volt és rengeteget fejlődhettünk. :)”


“Nagyon köszönöm, hogy része lehettem ennek a csodálatos programnak, és alig várom, hogy alumniként folytathassam!”


“Szuperül éreztem magam a programban, és ez nektek, szervezőknek köszönhető. Úgyhogy köszönöm, csak így tovább!”


“Nagyon köszönöm a lehetőséget, nagyon szerencsésnek érzem magam, hogy részesülhettem belőle.”


“Egy életre szóló élményt nyújtottatok nekem és még egy csomó lánynak.”

A NaTE-nak országszerte vannak fiatal és lelkes Nagykövetei. Hálózatunkat azért hoztuk létre, hogy minél több diáklánynak mutathassuk meg, mennyi izgalom és szépség van a mérnöki vagy az informatikai pályán

Videós kampány

A projekt keretében megvalósult

Kutatási beszámoló

Nemi sztereotípiák megjelenése az oktatásban és a pályaválasztásban. Ahhoz, hogy a nemek közötti egyenlőtlenségeket hosszú távon is felszámoljuk, a megelőzésért is tennünk kell…


Online játék

Próbáld ki a tizenéveseknek szóló online játékot: Segíts megkeresni a nagymamát!



Társasjáték

Legfiatalabbaknak tervezett játék a szabad pályaválasztásról.



E-learning

Szülőként többet szeretnél tudni? Jó helyen jársz – Fiatalok pályaorientációját segítő online kurzus.


Toolkit pedagógusoknak

Kézzelfogható jó gyakorlatok – kézikönyv pedagógusoknak.



A “Szabad a pálya” projektet (101088233-EXPAND-CERV-2022-GE) az Amnesty International Magyarország, a Nők a Tudományban Egyesület és az Emberség Erejével Alapítvány 2023. január 1. és 2024. december 31. között, az Európai Unió társfinanszírozásában, 269.570 EUR támogatásból valósítja meg.