A kerekasztal-beszélgetés
a Nők a Tudományban Egyesület, a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Nemzeti Innovációs Hivatal szervezésében valósult meg.
A megnyitó beszédet Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságstratégiáért felelős államtitkára tartott,aki beszédében elmondta, hogy az Európai Unió 2020-ra a jelenlegi kutatói létszám uniós szinten további egymillióval kívánja növelni, s ezt a növekedést egyebek mellett a női tudósok foglalkoztatását segítő programokkal akarják elérni. Az eseményt Korányi László, a Nemzeti Innovációs Hivatal elnökhelyettese moderálta.
A fórumon aláírták a Nők a Tudományban Egyesület és a Nemzeti Innovációs Hivatal együttműködési megállapodását is, melynek értelmében a 2014-2020 közötti időszakban együttműködnek olyan társadalmi innovációs folyamatok elindításában és előre vitelében, amelyek segítik a nők esélyegyenlőségének megvalósulását a kutatás-fejlesztés és az innováció területén is.
A beszélgetésről bővebben
A kerekasztal-beszélgetés résztvevői voltak:
- Dr. Ailer Piroska, Rektor, Kecskeméti Főiskola
- prof. Csépe Valéria, Főtitkár-helyettes, Magyar Tudományos Akadémia
- Csuzdi Szonja, Főosztályvezető, Nemzeti Innovációs Hivatal
- Dr. Groó Dóra, Elnök, Nők a Tudományban Egyesület
- Dr. Szepessy Edit, Alapító, Belgiumi Magyar Tudósklub
- Mészáros Csaba, Elnök-vezérigazgató, evopro-group
- Dr. Ábrahám László, Alelnök, Együtt a Jövő Mérnökeiért
- Gacsal József, Alelnök, Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége
- Dr. Hanula Barna, dékán, Széchenyi István Egyetem
- prof. Kondorosi Éva. Intézetigazgató, MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont Biokémiai Intézet
Groó Dóra, a Nők a Tudományban Egyesület elnöke szerint fontos megismertetni a fiatalokat a kutatói munkával, hogy valós információk és életszerű benyomások alapján dönthessenek a továbbtanulásról. Az egyesület több programmal is, többek között a Lányok Napjával támogatja ezt a célt.
Ailer Piroska, a Kecskeméti Főiskola rektora felvetette azt a sokat idézett problémát, miszerint a nőknek még ma is sokszor választani kell a kutatói pálya és a család között – legalábbis ez a félelem tartja magát a fejekben, ami sok fiatalt elriaszt ettől a pályától, mivel nem tudják pontosan, mire számíthatnak ezen a pályán.
Ábrahám László, az Együtt a Jövő Mérnökeiért szerveződés alelnöke a nők munkavállalásának támogatását hangsúlyozta, kiemelve azokat az eszközöket, amelyek segítik a karrier és a család közötti egyensúly megteremtését, úgymint távmunka, munkaidő-kedvezmény lehetőségét, céges vagy a munkahelyhez közeli óvodák, bölcsődék, a gyes megosztását anya és apa között.
Szepessy Edit kutatóorvos, a Belgiumi Magyar Tudósklub alapító tagja online vett részt Brüsszelből a beszélgetésen. Szintén a rugalmas munkakörülmények fontosságát hangsúlyozta.
Csépe Valéria, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkárhelyettese a 2009-ben elindított Lendület programról beszélt, amely a kimagasló tehetségű fiatalok támogatására jött létre, s többek között a gyermeket nevelő kutatókat is támogatja.
Kondorosi Éva akadémikus felhívta rá a figyelmet, hogy jelenleg Magyarországon a társadalom előítéletes azokkal a családokkal szemben, ahol az apa marad otthon a gyes alatt ezzel támogatva a nő karrierjét, mivel nálunk még nincs hagyománya ennek a modellnek.
Cséfalvay Zoltán a fórum lezárásaként hangsúlyozta a pozitív példák bemutatásának jelentőségét, hiszen ezek segítségével tudjuk hosszabb távon leküzdeni a fentebb felsorolt problémákat.